Krzesło biurowe ergonomiczne – dlaczego go potrzebujesz?

fotel skórzany do gabinetu prezesa
Komfortowa praca w biurze, czyli jaki fotel prezesa wybrać?
10 czerwca 2022
drewniane krzesła w jadalni
Krzesła drewniane – jak wybrać je do poszczególnych pomieszczeń w domu?
10 października 2022
krzesło biurowe ergoomiczzne ergofix

Praca biurowa powinna odbywać się w komfortowych warunkach. W ich określeniu pomaga ergonomia. Dzięki tej dziedzinie wiedzy można stworzyć narzędzia, które są w optymalny sposób dostosowane do potrzeb człowieka. Jednym z takich narzędzi jest ergonomiczny fotel biurowy – mebel niezbędny w każdym biurze. Co sprawia, że fotel ergonomiczny jest aż tak istotnym elementem biura? Dlaczego warto postawić na wyposażenie biura o ergonomicznym charakterze?

Fotele biurowe – dlaczego ergonomia ma znaczenie?

Ergonomia pracy ma duże znaczenie. Pozwala zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wypadków, poprawia bezpieczeństwo pracy, a także jej efektywność. Pracownik w ergonomicznym miejscu pracy jest bardziej produktywny i bardziej wydajny.

Dotyczy to również pracy biurowej. Choć może się wydawać niezbyt męcząca, to jednak wielogodzinne przebywanie w pozycji siedzącej może być źródłem poważnych problemów ze zdrowiem. Praca przy biurku przed komputerem może negatywnie wpływać na wzrok, powodować bóle mięśni, karku, szyi i kręgosłupa. Niewygoda w miejscu pracy może też przyczyniać się do gorszej koncentracji i szybszego pojawiania się znużenia u pracownika.

Dlatego tak ważne jest, by w miejscu pracy znajdowały się krzesła biurowe ergonomiczne. Dostosowany do potrzeb ergonomiczny fotel odciąża kręgosłup i pozwala zachować prawidłową sylwetkę w czasie siedzenia. Nowoczesne krzesło biurowe zapewnia pracownikowi wysoki komfort, opóźniając moment, w którym pojawia się zmęczenie. To jeden z obligatoryjnych elementów stanowiska pracy.

Fotele biurowe ergonomiczne a stanowisko pracy

Ergonomiczny fotel biurowy musi spełniać odpowiednio wysokie wymagania. Mebel ten powinien być solidny i wytrzymały. Fotele biurowe, które nie zapewniają siedzącemu odpowiedniej stabilności i bezpieczeństwa, nie mogą być uznane za ergonomiczne. Dobór odpowiedniego modelu krzesła jest niezwykle istotny. Liczy się wygoda i jak najszerszy zakres regulacji poszczególnych elementów, aby użytkownik fotela ergonomicznego mógł cieszyć się pełnym komfortem, a jego wydajność pracy pozostawała na wysokim poziomie.

Jakie parametry powinny spełniać fotele biurowe w zakresie ergonomii? Jedynym z wymogów jest możliwość regulacji wysokości i stopnia wychylenia oparcia. Dobrze, by zapewniało ono wychylenie od 5 stopni w przód do 30 stopni w tył. Warto też postawić na fotele biurowe z podstawą jezdną. Krzesła z kółkami zapewniają swobodę poruszania się, co ułatwia pracę w biurze. Może też przydać się podnóżek. Ważne jest również to, by oparcie miało odpowiedni kształt. Fotele biurowe profilowane gwarantują optymalne wsparcie dla kręgosłupa siedzącego.

Istotna jest też odpowiednia wysokość siedziska, regulowane podłokietniki oraz obecność zagłówka. O ile zagłówek jest opcjonalny (może go zastąpić wysokie oparcie krzesła), to już podłokietniki są w zasadzie elementem obowiązkowym. Siedzisko powinno znajdować się na wysokości co najmniej 400 mm. Wysokość maksymalna siedziska też ma znaczenie, ale dostępne w sprzedaży fotele biurowe w większości przypadków zapewniają dostateczne opcje regulacji. Liczy się wszakże to, by można było ułożyć stopy na płasko na ziemi, a nogi w kolanach były ugięte pod kątem prostym.

Ergonomiczne krzesło do pracy biurowej – jakie powinny być krzesła ergonomiczne?

Ergonomiczny fotel posiada wiele mechanizmów regulacji poszczególnych elementów. Regulowany kąt oparcia, możliwość ustawienia wysokości siedziska oraz jego głębokości, regulowana wysokość podłokietników oraz możliwość zmiany kąta ich ustawienia, regulowany zagłówek, mechanizmy wychylenia i blokady oparcia – tego rodzaju możliwości powinien zapewniać nowoczesny ergonomiczny fotel.

Regulowane podłokietniki mają szczególnie duże znaczenie. Ręce w czasie pracy nie powinny wisieć. Osoba korzystająca z krzesła ergonomicznego powinna mieć możliwość wygodnego ułożenia łokci na podłokietnikach, choćby po to, by móc odpocząć. Regulowane podłokietniki pozwalają zaś na to, by ustawić je w optymalny sposób. Krzesło biurowe powinno umożliwiać ustawienie nie tylko ich wysokości, ale i pozycji oraz kąta wychylenia. Podobne znaczenie ma regulowana wysokość i kąt ustawienia zagłówka. Fotel obrotowy z zagłówkiem jest zdecydowanie bardziej wygodny.

Do tego należy dołożyć komfortowy materiał obicia. Może to być skóra ekologiczna, skóra naturalna lub siatka – najbardziej istotne jest tu to, by materiał nie niszczył się szybko, był przewiewny i miły w dotyku, odpowiednio miękki, a przy tym łatwy w czyszczeniu. Siatkowe oparcie szczególnie może się przydać, gdy krzesło biurowe nie musi spełniać roli reprezentacyjnej. Może się wydawać, że siatkowe oparcie jest niewygodne. Nie jest to jednak prawda. Ergonomiczny fotel komputerowy wykorzystujący takie rozwiązanie może być naprawdę komfortowy, a przede wszystkim stabilny. I co ważne, siatkowe oparcie zapewnia doskonałą wentylację. Dobra skóra ekologiczna lub naturalna również nie są jednak złym wyborem, a do tego mogą naprawdę dobrze wyglądać.

Wszystkie krzesła biurowe oferują pewien podstawowy standard. Zarówno fotel biurowy za kilkaset złotych, jak i fotel obrotowy za kilka tysięcy, będą miały podstawę jezdną, możliwość regulowania siedziska na wysokość, mechanizm blokady oparcia. Te droższe, stylowe krzesła będą jednak swym użytkownikom oferować o wiele więcej.

Ile kosztuje fotel ergonomiczny fotel obrotowy?

Na rynku można znaleźć wiele modeli foteli ergonomicznych. Wygodne fotele biurowe znajdziemy w ofercie każdego sklepu, oferującego wyposażenie biur. Duża różnorodność oferty sprawia, że nie jest wcale trudno znaleźć ergonomiczne krzesło biurowe profilowane na każdą kieszeń. Najtańsze krzesło ergonomiczne biurowe to wydatek kilkuset złotych. Taki model zapewnia jedynie podstawowe funkcje. Fotel komputerowy ergonomiczny z wyższej półki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. W takim wypadku jakość wykonania, wykorzystane materiały, dodatkowe funkcjonalności i możliwości regulacji (np. regulowany zagłówek, regulowany kąt oparcia, regulowana wysokość maksymalna i minimalna siedziska, opcje regulacji wysokości oparcia oraz kąta jego wychylenia) oraz inne właściwości krzesła biurowego będą stały na najwyższym poziomie. Wiąże się to jednak z odpowiednio wysoką ceną. Warto zarazem podkreślić, że najlepsze krzesła biurowe to nie zawsze są te modele, które są najdroższe.

Nowoczesne krzesła ergonomiczne posiadają dziś wiele udogodnień, dzięki którym korzystanie z nich jest prawdziwą przyjemnością. Fotel biurowy wyposażony może być na przykład w poduszkę pod lędźwiową część kręgosłupa. Może też mieć wysuwany podnóżek albo opcję regulacji głębokości siedziska. Nowe rozwiązania foteli ergonomicznych stale się pojawiają i to od nich często zależy cena tego mebla. Specjalny fotel ergonomiczny może zatem być nawet bardzo drogi, ale nawet tańsze fotele stacjonarne spełniają cechy produktu, który może usatysfakcjonować przeciętnego użytkownika i zapewnić podstawową ergonomię miejsca pracy.

Warto też podkreślić, że fotele biurowe ergonomiczne można dziś łatwo dostosować do różnych stylów. Na rynku są dostępne choćby:

  • fotele biurowe zielone,
  • fotele biurowe brązowe,
  • fotele biurowe granatowe,
  • fotele biurowe niebieskie,
  • a nawet fotele biurowe czerwone.

Oczywiście najbardziej popularne są wciąż fotele stacjonarne z dominującymi elementami czarnymi, szarymi i białymi. Krzesła biurowe czarne to zapewne jeden z najbardziej popularnych wyborów. Kolorystyka nie ma przy tym w większości wypadków znaczenia dla ceny, choć może się zdarzyć, że niektóre stylowe krzesła biurowe mogą być sprzedawane w limitowanych edycjach lub z innych względów są nieco mniej dostępne (np. czas oczekiwania na taki fotel komputerowy ergonomiczny może być dłuższy niż w przypadku zwykłego wariantu).

dwa krzesła biurowe
Krzesła biurowe ergonomiczne

Ergonomiczne krzesła biurowe – czy warto je kupować?

Bez dwóch zdań fotel ergonomiczny biurowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia biura. Mebel ten ma duże znaczenie, o czym zaświadczyć może każdy, kto zajmuje się praca biurową i spędza długie godziny przed komputerem. Biurowy ergonomiczny fotel jest wymagany przepisami. Przede wszystkim wybór krzesła obrotowego o ergonomicznych charakterze jest jednak inwestycją w wydajność pracy oraz zdrowie pracownika. Przedsiębiorca powinien zatem postawić na nowoczesne fotele biurowe nie tylko ze względu na przepisy BHP, ale i efektywność swojego biznesu. Czy zatem warto wyposażyć biuro w komfortowe krzesła ergonomiczne? Czy wybrać ergonomiczny fotel do pracy w home office? Odpowiedź na oba pytania może być tylko jedna – zdecydowanie tak! Odpowiednie ergonomiczne krzesło może naprawdę wiele zmienić, jeśli chodzi o efektywność pracy.

Komentarze są wyłączone.