Projektowanie wnętrz w biurze projektowym – krok po kroku

krzesło biurowe ergoomiczzne ergofix
Praca w domu – jakie meble biurowe warto kupić?
8 lipca 2020
nastolatek przy biurku
Jakie krzesła młodzieżowe warto kupować? Praktyczne porady dla rodziców
13 marca 2021
wnętrze domu

Coraz więcej Polaków decyduje się na korzystanie z pomocy biur projektowych, które przygotowują plany wnętrz. Jeżeli także chcesz zdecydować się na profesjonalny projekt wnętrza, sprawdź, jak wygląda współpraca z biurem projektowym.

Przygotowanie projektu wnętrza dzieli się na następujące po sobie etapy – od spotkania aż do odbioru gotowego wnętrza. Wybór dobrego biura oferującego projektowanie wnętrz sprawi, że współpraca na każdym z tych kroków będzie przebiegała sprawnie.

1. Zebranie podstawowych informacji

Zanim biuro rozpocznie projektowanie wnętrz, zbiera wszystkie potrzebne do tego informacje. W tym celu projektant wykonuje pomiary wnętrz lub korzysta z posiadanych planów, a następnie przeprowadza konsultację z klientem, by poznać bliżej jego potrzeby, gust.

Wbrew pozorom, ten pierwszy etap jest jednym z najważniejszych w procesie projektowania wnętrz, ponieważ na tej podstawie możliwe jest stworzenie planów indywidualnie odpowiadających zleceniodawcy.

2. Przygotowanie koncepcji

Po pierwszym etapie następuje drugi, czyli prace koncepcyjne. Pod tym terminem kryje się przygotowanie różnych pomysłów na aranżację wnętrza.

Projekt koncepcyjny nie jest jeszcze pełnym projektem wnętrza, dlatego nie zawiera szczegóły technicznych. Prezentuje on między innymi warianty materiałów, kolory wyposażenia, wybrane meble. Biuro projektowe na ogół przygotowuje 2-3 koncepcje, spośród których klient może wybrać tę spełniającą wszystkie jego wymagania.

3. Projekt techniczny

Jeżeli klient wybrał interesującą go koncepcję wykończenia wnętrza, w takim przypadku biuro może przystąpić do wykonania projektu technicznego.

W tym przypadku projektowanie wnętrz koncentruje się na najmniejszych detalach – efektem są nie tylko rzuty, ale również wizualizacje 3D, więc można zobaczyć, jak wnętrze będzie wyglądało wtedy, gdy zostanie wykonane.

4. Sporządzenie kosztorysu

Aby uzyskać informacje o wydatkach na wykonanie wnętrza, przeprowadza się kosztorysowanie. Etap ten następuje najczęściej po przygotowaniu projektu technicznego, gdy możliwe jest precyzyjne określenie ilości potrzebnych materiałów.

5. Nadzór nad realizacją projektu

Biuro świadczące projektowanie wnętrz najczęściej świadczy także usługi nadzoru nad realizacją projektu. Nadzór projektant nad pracami sprawi, że będą one wykonane dokładnie tak, jak na planach.

Zatem proces korzystania z biur projektowych jest złożony – efektem jest jednak idealnie wykończone wnętrze dopasowane do gustu klienta!

Komentarze są wyłączone.