Praca w domu – jakie meble biurowe warto kupić?

dwa krzesła biurowe
Krzesła biurowe dla wymagających. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
26 stycznia 2020
wnętrze domu
Projektowanie wnętrz w biurze projektowym – krok po kroku
18 grudnia 2020
krzesło biurowe ergoomiczzne ergofix

Coraz więcej osób pracuje obecnie w domu. Aby realizacja obowiązków przebiegała komfortowo, bezpiecznie i sprawnie, warto wybrać wtedy odpowiednie meble biurowe. Co powinno znaleźć się w home office?

Nie tylko pracownicy zajmujący się IT, ale również wiele innych zawodów – home office jest dzisiaj bardzo popularny. Niektóre osoby wykonują swoje obowiązki stale w domowym zaciszu. Inne z kolei decydują się na wzięcie ze sobą pracy do domu na kilka dni w tygodniu.

Niezależnie od czasu, rodzaju oraz zakresu wykonywanej pracy biurowej w domu, konieczne będą wtedy odpowiednie meble biurowe. Co prawda można pracować przy stole w kuchni, na kanapie czy nawet w łóżku, to jednak w dłuższej perspektywie czasowej taka praca nie będzie komfortowa.

Zatem, jakie wyposażenie powinno znaleźć się w domowym gabinecie? Czym powinno się charakteryzować? Gdzie można je zakupić?

Praca w domu – jakie wyposażenie będzie potrzebne?

Do pracy w domu konieczne będzie posiadanie kilku mebli biurowych, które stworzą bezpieczne, komfortowe stanowisko pracy, które będzie zgodne z zasadami ergonomii.

Ergonomia ma na celu utworzenie takich warunków pracy, które będą posiadały jak najmniejszy wpływ na pracowników, w tym na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Pracodawca ma obowiązek przygotowania ergonomicznych stanowisk pracy dla swoich pracowników. Wtedy, gdy ma miejsce praca w domu, wówczas to pracownik samodzielnie musi zadbać o przygotowanie dla siebie właściwego zaplecza.

Do wyboru jest dzisiaj szeroka gama mebli biurowych. Co sprawdzi się wtedy najlepiej?

Meble do domowego gabinetu – biurko, krzesło, szafy

Podobnie jak w przy wyborze odpowiednich mebli biurowych, także domowy gabinet powinien posiadać właściwe wyposażenie. Podstawa to biurko oraz krzesło biurkowe. Dodatkowo, można także wybrać meble do przechowywania, na przykład regały, szafy, kontenerki, półki.

Biurko

Może mieć formę tradycyjnego biurka z szufladami i szafkami, ale również minimalistycznego blatu osadzonego na nogach.

Warto zdecydować się na biurko o większych wymiarach, aby można było umieścić na nim wszystkie niezbędne przedmioty – komputer, lampkę biurkową, potrzebne dokumenty, notatnik i inne.

Krzesło biurkowe

Przy wyborze tych właśnie mebli warto także zwrócić uwagę na reguły ergonomii. Ma to kluczowe znaczenie wtedy, gdy dobierane są krzesła biurowe, ponieważ to one w głównej mierze decydują o ergonomii pracy przy biurku.

Dobre krzesło biurkowe powinno cechować się przede wszystkim właściwym dopasowaniem do profilu pleców. Wybrzuszenie znajdujące się w okolicy kręgosłupa pozwala wtedy na zmniejszenie dyskomfortu i ryzyka pojawienia się bólów pleców. Oparcie powinno kończyć się na wysokości łopatek lub można wybrać model z wysokim oparciem z zagłówkiem. Należy także zwrócić uwagę na głębokość siedziska, aby było ono dopasowane do wzrostu użytkownika. Szeroka paleta regulacji umożliwia łatwe dopasowanie krzesła do sylwetki.

Meble do przechowywania

W domowym gabinecie albo w kąciku przeznaczonym do pracy powinny znaleźć się także meble przeznaczone do przechowywania. Może być to zamykana szafa, regał, kontenerek.

Umeblowanie tego typu najlepiej dopasować do rodzaju przedmiotów używanych w trakcie pracy, na przykład do dokumentów, segregatorów, sprzętu biurowego.

Szafa biurowa

Szeroką gamę tego typu wyposażenia można znaleźć dzisiaj w wielu sklepach – także tych dostarczających meble do biura, gdzie asortyment jest najszerszy. Warto zatem poświęcić czas na zapoznanie się z dostępnymi propozycjami i dopasowanie ich do swojego domowego gabinetu, aby praca w home office była jeszcze wygodniejsza, bezpieczniejsza, a także skuteczniejsza.

Komentarze są wyłączone.